Šukeru odbrojeni dani: Novi predsjednik HNS-a nazire se na obzoru!

Sve su glasnije spekulacije da Davor Šuker neće još dugo ostati na mjestu predsjednika HNS-a

Ako je suditi prema kuloarskom pričama u nogometnim krugovima, Davor Šuker neće još dugo biti predsjednik HNS-a. I to neovisno o tome hoće li se Hrvatska plasirati na Svjetsko prvenstvo. Kako to obično biva u HNS-u i općenito hrvatskom političkom životu, prema našim informacijama, dasku mu sapunaju najbliži suradnici. - piše gol.hr

Čini se da je na višim razinama donijeta odluka da Šuker mora otići, i to što prije, to bolje. Izborna skupština HNS-a na rasporedu je iduće godine, vjerojatno u ožujku ili travnju, ali pitanje smjene moglo bi se povući već na sljedećoj redovitoj Skupštini koja bi se mogla održati 25. studenog. Bit će to po mnogočemu posebna Skupština.

Naime, HNS je morao uskladiti statut sa Zakonom o sportu, a Skupština koja je izabrala Šukera u tom sastavu zapravo više ne postoji. Stara Skupština imala je 49 članova, na način da je svaki županijski savez delegirao od dva do pet članova. Takav sustav očito je ocijenjen neadekvatnim, točnije lako podložan korupciji. Uskoro će se prvi put sastati nova skupština HNS-a. Imat će 10 članova više, a umjesto 49 županijskih delegata, sada ih je samo 21.

Lako je moguće da nova Skupština pokrene pitanje povjerenja predsjedniku Šukeru. Nije tajna da postoje i kandidati za novog predsjednika HNS-a. Proslavljeni hrvatski reprezentativac Dario Šimić između redova je u razgovoru za talijanske medije najavio da bi se mogao kandidirati. Šimić ulazi u Skupštinu kao predstavnik Nogometnog sindikata i tako stječe pravo kandidature.

Kako god, čelnici HNS-a svjesni su da bi Šuker vrlo lako mogao izgubiti tlo pod nogama. Kako bi preduhitrili moguću kandidaturu progresivnih snaga koje nisu pod njihovom kontrolom, čini se da su odlučili u igru ubaciti svog „igrača“.

U nogometnim krugovima spekulira se da bi Šukera mogao zamijeniti Marijan Kustić, HDZ-ov saborski zastupnik i dosadašnji član Izvršnog odbora HNS-a, koji je funkciju u HNS-u stavio u mirovanje zbog odredbi Zakona o sportu, a koji se tiču preklapanja politički i sportskih funkcija odnosno sukoba interesa, te je sada u savjetodavnoj ulozi kao i nekolicina ostalih članova IO-a, mahom članova HDZ-a. HNS je u međuvremenu pokrenuo upravni spor na tu temu, no pitanje je kada će biti riješen.

Uglavnom, Kustić navodno ima snažnu podršku vrha HDZ-a koji podupire smjenu na vrhu nogometne organizacije. Ako je to točno, Šuker zacijelo neće još dugo. Nakon što je postao prvi član Izvršnog odbora Hrvatskog nogometnog saveza iz Ličko-senjske županije, Kustić je u ožujku ove godine na redovnoj Skupštini HNS-a promoviran za novog dopredsjednika Saveza, a kako stvari stoje uskoro bi mogao postati i novi predsjednik. - piše gol.hr

hr Wed Oct 18 2017 20:55:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

2.HMNL: Universitas Split preuzeo vrh

Splitski studenti slavili u derbiju
U derbiju sedmog kola 2.HMNL-jug Universitas je svladao Olmissum iz Omiša 3:2 i tako preuzeo vrh. Za splitske studente su pogađali Crnjac (2'), Ante Peša (24') i Mijić (37') a za goste Mateo Kolobarić (11') te autogol Crnjca (14').

U murterskom derbiju Murter je izgubio od Jezera 4:1. Jedini pogodak za Murter je postigao Škibola (6') a za goste su pogađali Stjepan Klarin (4'), Leo Klarin (29'), Karlo Klarin (29') i Perica (37').

U Vodicama su Heroji 2007 svladali Torcidu sa 8:2. Junaković (4', 27', 33'),  Radman (33', 36', 36') i Orlović (6', 22') bili su strijelci za vodičku momčad a Ramadža (19', 32') za Torcidu.

Porto Tolero je u Pločama izgubio od Hajduka sa 3:2. Kušurin (3') i Krilić (40') pogađali su za domaćine a Duvnjak (25'), Tešija (31') i Radan (37') za pobjedu gostiju.

Druga momčad Splita svladala je Genius 5:4 a u utakmici u kojoj je padao gol za gol za mladiće Splita pogađali su Sučić (8'), Jurjević (14', 15'), Vladović (23') i Hrstić (32') a za Genius Olujić (13', 23', 30') i Juras (15').

Mejaši i Kijevo na Gripama su odigrali 3:3. Dino Buljan sa dva brza pogotka (2', 5') i Delić (22') bili su strijelci za Mejaše a za goste iz Knina pogađali su Marin Jurjević (6'), Danijel Knežević (24') i Petar Knežević (39').

Na ljestvici vodi Universitas sa 19 bodova ispred Olmissuma koji ima 18. Torcida je na dnu sa samo dva boda iz sedam utakmica.

hr Sun Nov 19 2017 23:59:00 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.

Europski nogomet: Poraz Juventusa od Sampdorie

Juventus sad ima četiri boda manje od Napolija
Danas su se diljem Europe igrale utakmice, a valja izdvojiti poraz Juventusa od Sampdorie. Sampdoria je aktualnog prvaka Italije svladala 3:2, a do sudačke nadoknade su vodili 3:0. Za Sampdoriu su pogađali Zapata (52'), Torreira (71') i Ferrari (79'), a poraz Juventusa su ublažili Higuain (90'+1 -11m) i Dybala (90'+4). Mandžukić je odigrao cijelu utakmicu za Juventus, a Strinić za pobjedničku momčad.

Fiorentina je bez ozlijeđenog Badelja osvojila bod na gostovanju kod SPAL-a (1:1), a Udinese je, za kojeg je Perica odigrao cijelu utakmicu, a Balić igrao do 68. minute, na svom terenu izgubio je 0:1 od Cagliarija.

U Francuskoj, Lyon nije uspio pobjediti Montpellier (0:0) i tako se približiti drugoplasiranom Monacu.

West Ham je i bez Bilića nastavio sa porazima. Bolji od njih sa 2:0 je bio Watford.

Werder je danas u 12. kolu upisao prvu pobjedu u ovoj sezoni, sa visokih 4:0 svladali su Hannover. Schalke je pobjedom 2:0 nad HSV-om izbio na drugo mjesto kao prvi pratitelj vodećeg Bayerna.

U Španjolskoj Valencia nastavlja sa dobrim igrama, u gostima su sa 2:0 svladali Espanyol te su trenutno na drugom mjestu. Imaju 6 bodova više od dva madridska kluba, Reala i Atletica a četiri manje od prve Barcelone.

Lovre Kalinić i njegov Gent slavili su 3:0 na gostovanju kod Lokerena. Club Brugge Ivana Leke svladao je Beveren 3:0 te i dalje drži prvo mjesto u belgijskom prvenstvu.

U Grčkoj su Panathinaikos i AEK odigrali 1:1 a izjednačujući pogodak u 95. minuti za goste je postigao Marko Livaja.

hr Sun Nov 19 2017 22:04:00 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.

Istra - Hajduk 1:3: Bijeli slavili u Puli

U zadnjem susretu 16. kola Prve HNL u Puli su nogometaši Hajduka slavili protiv Istre 1961 s 3-1 (3-0) i došli na drugo mjesto ljestvice.

Novi trener Hajduka Željko Kopić startao je pobjedom, a tri boda iz Pule izborena su odličnom igrom i s tri postignuta gola u prvom dijelu utakmice.

Već u 8. minuti Splićani su poveli pogotkom Borje Lopeza koji je pospremio u mrežu odbijenu loptu nakon udarca Tome Bašića. U 42. i 43. minuti Hajduk koristi velike pogreške i neodlučnost obrane domaćina - Ante Erceg zabija za 2-0, a minutu kasnije Ahmed Said za 3-0 i rješenje utakmice.

U 66. minuti je smanjio Makedonac Tome Kitanovski atraktivnim udarcem s 18 metara pod gredu, a u 90. minuti sudac je svirao kazneni udarac za Istru nakon kontakta Nižića i Ofosua. Crnoputi Nijemac je sam izveo udarac s bijele točke, ali je mu je Stipica obranio.

Vodi Dinamo s 40 bodova, Hajduk i Osijek imaju po 28, a Istra 1961 je pretposljednja s 13 bodova, dva više od "fenjeraša" Rudeša.

Pred 3000 gledatelja na stadionu Aldo Drosina sudio je Pajač iz Zeline.

Strijelci: 0-1 Lopez (8), 0-2 Erceg (42), 0-3 Said (43), 1-3 Kitanovski (66)

Promašeni penal: Ofosu (Istra, 90+1)

hr Sun Nov 19 2017 20:02:00 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.

Urania uvjerljiva protiv Hrvaca

U Baškoj Vodi bilo je 4:1
U posljednjoj utakmici 13. kola 3. HNL jug Urania je zasluženo pobjedila Hrvace sa 4:1. Od početka utakmice trećeligaš iz Baške Vode krenuo je silovito, a na njihovu na momente i  preagresivnu igru Hrvace nisu imale odgovora. Već u 10. minuti Darko Tomaš pogađa za 1:0 a Ivan Jezidžić sa dva pogotka u 16. i 45. minuti rješava pitanje pobjednika. Mario Pejković u 61. minuti povećao je prednost Uranie a Bože Živaljić u sudačkoj nadoknadi je ublažio poraz Hrvaca.

Ovom pobjedom Urania je skočila na peto mjesto sa 21 bodom a Hrvace su na šestom mjestu sa istim brojem bodova. U vodstvu je Croatia sa 28 bodova ispred biogradskog Primorca (26), RNK Splita (23) i stobrečkog Primorca (23).

hr Sun Nov 19 2017 16:23:00 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.