Težak ždrijeb: U slučaju prolaske Renove, Bijeli na pobjednika susreta Neftchi - Galatasaray!

Treće pretkolo se igra 24. rujna
Nogometaši Hajduka će, u slučaju prolaska u 3. pretkolo Europske lige, igrati protiv pobjednika susreta Neftchi - Galatasaray. Dvoboj 3. pretkola se igra 24. rujna u Azerbejdžanu ili Turskoj. Podsjetimo, Hajduk će protiv Renove igrati 17. rujna u Skopju.

hr Tue Sep 01 2020 13:46:38 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Galatasaray u završnici slomio vrlo dobre Bijele!

Hajduk je završio svoju europsku priču
Hajduk je u Istanbulu u susretu 3. pretkola Europske lige poražen od Galatasaraya rezultatom 2:0. Dobro su se držali Bijeli, hrabro se branili većinu susreta, imali svoje prilike, ali Galatasaray je u posljednjih 13 minuta dva puta pogodio mrežu. Za turski sastav pogađali su Belhanda i Babel.

Prvu prilika Hajduk je imao u 7. minuti. Ubacio je Gyurcso iz prekida, Jurić je najviše skočio i tukao glavom s 10 metara, ali otišlo je preko vrata. U 16. minuti brzi prodor Bijelih po lijevoj strani, otvorilo se dosta prostora u obrani Galatasaraya, Čolina je na koncu pokušao pogoditi Diamantakosa, ali Donk je izbio ispred njega. Jradi je u 21. minuti pokušao atraktivno, "škaricama" s 14 metara, bilo je to blizu, ali ipak malo preko vrata. Pucao je Marcao u 26. minuti glavom nakon ubačaja iz kuta, otišlo je preko vrata. Tukao je Etebo u 30. minuti iz velike udaljenosti, snažno, ali neprecizno.

Sudarili su se u 33. minuti
Posavec, Vušković i Diagne nakon ubačaja u Hajdukov šesnaesterac. Ostali su ležati Hajdukov vratar koji je dobio udarac u glavu i Vušković, ali obojica su se nakon ukazane liječničke pomoći pridigli i nastavili igru.

Veliku šansu u 53. minuti je propustio Babel. Bio je u idealnoj poziciji na desnoj vratnici nakon ubačaja sa strane, ali promašio je cijela vrata. Uzvratio je u 55. minuti na sličan način Hajduk. Sjajnu akciju pokrenuo je Jradi, proigrao je Diamantakosa u šesnaesterac, napadač Bijelih našao je na drugoj strani Caktaša koji je pucao iz prve, ali prebacio je vrata. Pucao je  u 65. minuti Etebo s ruba šesnaesterca, obranio je Posavec. Veliku priliku u 68. minuti imao je Hajduk. Stanko Jurić je lijepo dao na stranu za Jaira koji odmah iz prve šalje ubačaj za Caktaša, a kapetan Bijelih je tukao iz poluvoleja. Lopta se odbila od travnjaka i za malo završila u mreži. Pucao je u 76. minuti Diagne nakon ubačaja s desne strane, išlo je to pod gredu, ali istaknuo se Josip Posavec odličnom intervencijom. Poveo je Galatasaray u 77. minuti s 1:0. Belhanda je utrčao na jedan ubačaj s desne strane i pogodio s nekih 14 metara u donji desni kut. U 86. minuti na 2:0 povisio je Babel. Pucao je Diamantakos u 92. minuti glavom iz blizine, ali lijepo je to obranio vratar Fatih Ozturk.

Galatasaray - Hajduk 2:0 (0:0)

Strijelac: 1:0 Belhanda (77'), 2:0 Babel (86')

Istanbul – Turk Telekom Arena. Bez gledatelja. Sudac: Crag Pawson (Engleska)

Galatasaray: Fatih Ozturk – Linnes, Donk, Marcao, Emre Tasdemir (od 80' Elabdellaoui) - Taylan Antalyali – Feghouli (od 89' Emre Kilinc), Etebo, Omer Bayram (od 71' Belhanda), Babel – Diagne

Hajduk: Posavec – Jakoliš, Vušković, Mujakić, Čolina – Jurić (od 74' Nejašmić), Jradi (od 84' Atanasov) – Jairo, Caktaš, Gyursco (od 84' Kreković) - Diamantakos.
hr Thu Sep 24 2020 22:05:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Bild na naslovnici drži priču o Hajduku: 'Kakav lud i nevjerojatan klub'

Hajduk večeras u 20 sati u 3. pretkolu Europa lige gostuje kod turskog velikana Galatasaraya, a njemački Bild tu je utakmicu odabrao kao jednu od najzanimljivijih u današnjem programu te će je prenositi na svojem portalu, piše Index.hr.

Dok je Galatasaray poznato ime posvuda u nogometnom svijetu, Hajdukovi najbolji dani sežu u daleku prošlost pa je Bild odlučio upoznati svoje čitatelje sa splitskim klubom pričom pod naslovom "Ovo je kultni klub iz Hrvatske".

"Lavovi ili Bijeli, tko će proći u play-off Europa lige?" pita Bild i piše kako će na papiru to biti nejednak duel jer Galatasaray dolazi iz metropole od 15 milijuna stanovnika, dok Hajdukovi "pitoreskni lučki" grad Split broji tek 170.000 žitelja. Zatim slijedi poduži tekst o povijesti Hajduka, u kojem Nijemci pričaju o osnivanju kluba u Pragu 1911. i prvoj pobjedi protiv Calcio Splita 9:0.

Slijedi informacija da je Hajduk 1927. osvojio prvi naslov državnog prvaka te da je u Jugoslaviji i Hrvatskoj osvojio 18 prvenstava i 15 kupova, među kojima posljednji 2013. godine.

Nijemci ističu da je Hajduk igrao u četiri države

"Ludo i vjerojatno jedinstveno: klub je igrao ukupno u četiri države, Austro-Ugarskoj, Kraljevini Jugoslaviji, SFR Jugoslaviji i Hrvatskoj.

Na međunarodnoj razini Hajduk je najveći uspjeh ostvario 1972./73. plasmanom u polufinale Kupa pobjednika kupova, u kojem je ispao od Leeds Uniteda. U Ligi prvaka 1994./95. ispao je u četvrtfinalu od Ajaxa koji je uvjerljivo osvojio to natjecanje.

Hajduk je 2008. postao prvi hrvatski klub pretvoren u dioničko društvo. Zapravo su se nadali velikom investitoru koji bi pokrio ogromne dugove, ali ispalo je drukčije. Mnogi navijači kupili su dionice i sad imaju svoju riječ u upravnom odboru", piše Bild.

Torcida je poznata po suzavcu, klanju pijetla i nacističkim majicama

Zatim u članku slijedi dio o Torcidi koju opisuje kao "vjerojatno najstariju skupinu ultrasa u Europi i jednu od najstrastvenijih".

"Danas klub navijača ima oko 8000 članova koji definitivno imaju utjecaj na odluke uprave. Torcida je poznata i zloglasna po svojim golemim koreografijama i upotrebi pirotehnike.

Nažalost, u 80-ima su navijači više puta dospjeli u medije zbog nasilnog ponašanja. U studenome 1987. utakmica protiv Marseillea morala je biti prekinuta u prvom poluvremenu nakon što je s tribina bačen suzavac koji je izazvao paniku na travnjaku. Tri godine ranije na utakmici protiv Tottenhama član Torcide spustio se na travnjak i u središnjem krugu zaklao pijetla, simbol protivničkog kluba.

Posebno je ružno bilo kad su 2007. članovi Torcide nosili crne majice s natpisom Hajduk-Jugend utemeljene na Hitler-Jugendu, a čak su se i prodavale na službenoj stranici Torcide. I danas se sa Sjevera mogu čuti ekstremno-desničarske pjesme", piše Bild koji je za završnicu priče o Hajduku ostavio lanjski debakl protiv malteške Gzire United.

Blamaža protiv Maltežana

"U srpnju 2019. nakon sportskog debakla u kvalifikacijama za Europa ligu došlo je do problema s navijačima. Nakon pobjede 2:0 u prvoj utakmici protiv Gzire United na Malti, Hajduk je uspio izgubiti kod kuće 3:1. Nakon posljednjeg zvižduka s Torcidina dijela tribine poletjele su sjedalice.

Sad se Hajduk vratio u Europa ligu. U četvrtak igra protiv Galatasaraya u Istanbulu", završio je Bild.

hr Thu Sep 24 2020 14:07:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Bijeli večeras u Istanbulu protiv Galatasaraya!

Treće pretkolo Europske lige.
Turk Telekom Stadium bit će večeras od 20:00 sati nova stanica na putu hajdukovcima u europskim kvalifikacijama. Momčad Harija Vukasa večeras od 20:00 sati po hrvatskom vremenu (21:00 po lokalnom) igraju u Istanbulu protiv turskog velikana Galatasaraya u 3. pretkolu Europske lige. Hajdukovci su u najveći turski grad došli u utorak navečer, a 24 sata prije samog susreta trener Vukas i Stanko Jurić govorili su za kamere Hajduk Digital, ali i za turske novinare nakon čega su prvi put osjetili travnjak velebnog Turk Telekom Stadiuma i odradili jednosatni službeni trening. - Atmosfera je odlična. To su takve utakmice gdje nema dodatnih motiva.

Momci su spremni, jedva čekaju da istrče na teren. Važna utakmica, za nas i za njih. Jedna utakmica, ulog je velik, nema popravnog. Očekujem da će moji momci biti pravi i da će istrčati na pravi način te se suprotstaviti velikom protivniku. - rekao je uoči susreta strateg Bijelih, a dobro raspoloženje i motiviranost svih igrača prenio je dokapetan Jurić: - Svi jedva čekamo početak utakmice, znamo koje su njihove prednosti i mane, ali očekujte jedan borbeni i pravi Hajduk. Zasigurno je da će cijela momčad na čelu sa stručnim stožerom dati svoj maksimum i pokazati borbenost, karakter i spremnost za izaći na megdan respektabilnom protivniku.

Možemo očekivati pravi Hajduk koji unatoč tome što nije favorit dolazi po cilj, po prolaz dalje. Engleska četvorka na čelu s glavnim sucem Craigom Pawsonom dijelit će pravdu večeras u Istanbulu. Pomagat će mu Lee Betts i Ian Hussin, a četvrti sudac je Robert Jones.

hr Thu Sep 24 2020 09:54:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.

Hajduk u četvrtak u Istanbulu: Bijeli igraju protiv Galatasaraya!

Utakmica 3. pretkola Europske lige
Nogometaši Hajduka u četvrtak s početkom u 20:00 sati po hrvatskom vremenu (21:00 po lokalnom) na stadionu Turk Telekom Arena u Istanbulu igraju protiv turskog Galatasaraya u 3. pretkolu Europske lige.

Bijeli u najveći turski grad putuju u utorak poslijepodne iz Splita, a utakmica u Istanbulu igra se bez gledatelja. Podsjetimo, u ovoj sezoni zbog posebnih mjera prouzrokovanih bolešću COVID-19, igra se na samo jednu utakmicu u trenutnoj fazi natjecanja.

Hajduk i turski velikan (22 puta su bili prvaci svoje države) se do sada nikada nisu susretali u službenim utakmicama, a Bijeli su posljednji put u europskim natjecanjima s predstavnikom Turske igrali davne 1979. godine i to protiv Trabzonspora. Prva je to službena utakmica odigrana na poljudskom stadionu, a Bijeli su kao što je poznato slavili rezultatom 1:0 golom Bore Primorca.

Trener Galatasaraya je legendarni Fatih Terim kojemu je ovo četvrti mandat na klupi žuto-crvenih, a posljednji put naslijedio upravo je bivšeg trenera Bijelih Igora Tudora koji je proveo 10 mjeseci u najtrofejnijom turskom klubu. Prvi pomoćniku Tudoru bio je aktualni trener Hajduka Hari Vukas, dok je za kondicijsku spremu bio zadužen Toni Modrić, član današnjeg stožera Bijelih.

Ukupno je Terim kao strateg Galatasaraya osvojio osam od 22 titule naslova prvaka, a vodio ih je i u prijateljskom ogledu s Bijelima odigranom u ljeto 1998. godine kada je za Hajduk nastupao današnji pomoćni trener Jurica Vučko. Za momčad Galatasaraya danas nastupaju poznata nogometna imena poput Radamela Falcaa, Arde Turana, Ryana Babela, Fernanda Muslere, a u 2. pretkolu su rezultatom 3:1 izbacili azerbejdžanski Neftchi.

Pobjednik dvoboja Galatasaray - Hajduk u sljedećoj fazi gostovat će kod pobjednika dvoboja između nizozemskog Willem II i škotskog Rangersa.
hr Mon Sep 21 2020 16:42:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.