Čačić: Dvoboj protiv Sjeverne Irske prilika za igrače koji su imali manju minutažu

Hrvatska nogometna reprezentacija otputovala je u nedjelju u Belfast na prijateljski susret sa Sjevernom Irskom, a izbornik Ante Čačić poveo je 16 igrača, objavljeno je na internetskom portalu HNS-a

Puta u Belfast pošteđeni su kapetan Luka Modrić, Mateo Kovačić, Danijel Subašić, Ivan Perišić, Vedran Ćorluka i Ivan Rakitić.

"Island je uspješno apsolviran i u dobrom raspoloženju putujemo u Belfast. Vodimo 16 igrača s namjerom da odigramo dobru utakmicu. Svaka je utakmica važna, a ova pritom može dati mnogo odgovora o igračima koji su do sada manje sudjelovali u igri reprezentacije", kazao je hrvatski izbornik Ante Čačić.

U kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2018. u subotu je Hrvatska pred praznim tribinama stadiona Maksimir pobijedila Island s 2-0 i učvrstila se na vodećoj poziciji u skupini. Oba pogotka zabio je Marcelo Brozović.

"Neki su kod mene prvi puta, a oni koji manje igraju u svojim klubovima imat će priliku dobiti pravi, natjecateljski podražaj. Stoga očekujem pravu utakmicu i ne dvojim da je Hrvatska izazov svima, pa tako i Sjevernoj Irskoj koja je u nizu nepobjedivosti na svom terenu. Učinit ćemo sve da im taj niz prekinemo", dodao je Čačić.

U sklopu kvalifikacija za SP 2018. Sjeverna Irska je u petak dobila Azerbajdžan sa 4-0, te je na drugom mjestu u skupini C sa 7 bodova, dok vodeća Njemačka ima maksimalan učinak, odnosno 12 bodova.

"Bili su sudionici ovogodišnjeg Eura, a igra im je preslika igre 'sjevernjaka', kao što igra Island. Mislim da nas ničime ne mogu iznenaditi", rekao je Čačić uoči dvoboja protiv Sjeverne Irske, koji je na rasporedu u utorak u 20.45 sati.

hr Sun Nov 13 2016 22:22:00 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.

Ako mu se dokaže krivnja, Modrić mora španjolskoj isplatiti gotovo 4 milijuna eura

Španjolci su protiv Modrića pokrenuli istragu kako bi utvrdili zašto je u svojim poreznim prijavama za 2012., 2013. i 2014. godinu “zaboravio” navesti prihode koje je dobio za marketinške i sponzorske aktivnosti

Dokažu li španjolske porezne vlasti da je izbjegao plaćanje poreza, najbolji hrvatski nogometaš Luka Modrić mogao bi ostati bez 3,5 milijuna eura, koliko bi ga zajedno s kaznom mogla stajati avantura s osnivanjem tvrtke u Luksemburgu - piše Večernji

Španjolci su protiv Modrića pokrenuli istragu kako bi utvrdili zašto je u svojim poreznim prijavama za 2012., 2013. i 2014. godinu “zaboravio” navesti prihode koje je dobio za marketinške i sponzorske aktivnosti.

Samo procjena

Objavljeno je da su prihodi Modrićeve tvrtke registrirane u Luksemburgu porasli s 3,6 na 6 milijuna eura, na što bi da je sve prijavio trebao platiti oko 2,72 milijuna eura poreza! Kako nisu objavljeni detalji o poslovanju luksemburške tvrtke, koje su mogle umanjiti obveze njegova vlasnika, naglašavamo da se ipak radi samo o procjeni.

Sportaše se u Španjolskoj oporezuje po tzv. Beckhamovu zakonu iz 2003. godine, kojim je ta država propisala porezni tretman stranih zvijezda koje igraju u španjolskim klubovima. U razdoblju koje je sporno u Modrićevoj prijavi, zarada stranih sportaša oporezivana je s 25 posto do 600.000 eura godišnje, a sve preko te svote s 47 posto.

S obzirom na izdašan priljev novca u Modrićevoj tvrtki, prihode hrvatskog nogometaša uglavnom kvači najviša stopa, iz čega smo došli do procjene porezne obveze od oko 2,7 milijuna eura. I Španjolci su lani išli u poreznu reformu pa su počev od 2016. godine najveću stopu spustili s 47 na 45 posto, što je više od najveće porezne stope od 40 posto koja se još primjenjuje u Hrvatskoj.

Španjolci su strogi prema prijestupnicima pa svima koji utaje porez razrezuju 50 (za simbolične prijestupe) do 150 posto porezne obveze, no na to dodaju i novčanu kaznu, koja bi u Modrićevu slučaju mogla dosegnuti trećinu utvrđene porezne obveze – dodatnih 900.000 eura. Plaćanje kazne mogu izbjeći jedino građani koji u roku od četiri godine dobrovoljno prijave stare prihode.

Luka Modrić zacijelo je španjolski porezni obveznik jer u toj zemlji boravi više od 183 dana godišnje, ali pitanje je kako je regulirao svoje odnose s hrvatskim poreznim vlastima. Za pretpostaviti je da se hrvatski nogometaš ispisao iz hrvatskog registra kako ne bi morao polagati račune i hrvatskim poreznim vlastima, no za to nemamo potvrdu.

Ako nije, vjerojatno ne bi morao kod kuće doplaćivati razliku na svoju milijunsku zaradu jer su španjolski porezi na visoka primanja veći od hrvatskih. No, od iduće će godine i Hrvatska dodatno stisnuti porezne utajivače te će sve kod kojih otkriju nerazmjer između dohotka i imovine oporezivati s 54 posto.

‘Možda nije izbjegavao porez’

Tek ćemo vidjeti kako će završiti istraga u Španjolskoj, a hrvatski porezni stručnjak Vlado Brkanić navodi da se u Modrićevu poslovnom potezu ne mora raditi o izbjegavanju poreza. Porezne oaze kakva je ona u Luksemburgu dobrim dijelom i postoje zbog moćnika koji puno zarađuju te im je kroz off shore tvrtke osiguran legalan put za gomilanje zarade.

Problem će biti ako transakcije iz Modrićeve tvrtke budu upućivale na utaje i pranje novca, čemu pokušavaju ući u trag sve zemlje pa i Hrvatska. Dokažu li mu da je utajio porez, Modrić neće biti jedini stranac koji će se naći na stupu srama.

Njemački nogometni reprezentativac Mesut Özil, također bivši igrač Reala, u Španjolskoj je morao naknadno platiti porez, i to u iznosu od dva milijuna eura, a kažnjen je i sa 789.963 eura zbog nepravodobnog plaćanja poreznih obveza.

Der Spiegel je otkrio da je Real savjetniku Mesuta Özila, Rezi Fazeliju, jamčio honorar od 1,2 milijuna eura za 2011. i 2012. godinu. Jedan drugi savjetnik njemačkog igrača, Erkut Sögüt, dobio je također višemilijunski honorar nakon prelaska Özila u londonski Arsenal.

Prema mišljenju španjolskih vlasti, Özil je osobno, a ne klub, morao nagraditi svoga savjetnika za transfer. Shodno tome, porezne vlasti te isplate tretiraju kao svojevrsni bonus za nogometaša, koji je on morao prijaviti poreznim tijelima.

Özil je u ožujku platio porezni dug, zajedno s kamatama. Plaćanje kazne od oko 790.000 eura je odgođeno jer je uložio prigovor. - piše Večernji

hr Thu Dec 08 2016 19:58:00 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.

Borussija osvojila bod u Madridu, Porto deklasirao engleskog prvaka

U derbiju večeri nogometne Lige prvaka Real Madrid i Borussia Dortmund su na Santiago Bernabeu odigrali 2-2 čime je njemački sastav osvojio prvo mjesto u skupini

"Kraljevski klub" je poveo 2-0 golovima Karima Benzeme (28, 53), no Borussija je uspjela izjednačiti, a strijelci su bili Pierre-Emerick Aubameyang (61) i Marco Reus (88).

Luka Modrić je igrao do 63. minute kada ga je zamijenio Toni Kroos, dok Mateo Kovačić nije nastupio.

U drugom susretu iz F skupine Legia je Varšavi pobijedila Sporting 1-0 osvojivši treće mjesto u skupini. Pogodak odluke zabio je Guilherme u 30. minuti.

Borussia Dortmund je osvojila prvo mjesto u skupini sa 14 bodova, Real Madrid je drugi sa 12, Legia ima četiri, a Sporting tri boda.

Zanimljivo je bilo i u Portu gdje je istoimeni portugalski sastav protiv Leicester Cityja lovio plasman u osminu finala. Engleski prvak je i prije zadnjeg kola osigurao nastavak natjecanja i na Dragau je nastupio u 'B' sastavu. Portugalci su iskoristili opušteni pristup Leicestera i ubilježili uvjerljivu pobjedu 5-0. Porto je već nakon prvog poluvremena vodio 3-0 golovima Andrea Silve (6), Jesusa Corone (26) i Yacinea Brahimija (44). U drugom poluvremenu Silva je u 65. minuti iz kaznenog udarca povisio na 4-0, a Diogo Jota je u 77. minuti zabio za 5-0.

Osminu finala je lovio i Kopenhagen u Belgiji protiv Club Bruggea. Danci su pobijedili 2-0, međutim, to im nije bilo dovoljno jer je i Porto pobijedio. Na koncu, Kopenhagen se morao zadovoljiti trećim mjestom u skupini i plasmanom u Europsku ligu. Golove za Kopenhagen zabili su Brandon Mechele (8-ag) i Mathias Jorgensen (15).

U skupini E putnici među 16 najboljih bili su poznati i prije zadnjeg kola. 'Jedinicu' je osigurao Monaco, dok je drugo mjesto pripalo Bayer Leverkusenu. Stoga je njihova utakmica na BayAreni protekla bez rezultatskog pritiska. Na koncu je bilo 3-0 za Bayer, a golove su zabili Vladlen Jurčenko (30), Julian Brandt (48) i Morgan De Sanctis (82-ag).

Danijel Subašić je dobio poštedu u Monacu, dok je Tin Jedvaj odigrao cijeli susret za njemački sastav.

U drugom susretu Tottenham i CSKA su odlučivali o putniku u Europsku ligu. Spursi su imali bod 'fore' i na koncu su pobijedili 3-1. CSKA je poveo golom Alana Đagojeva u 33. minuti, no Tottenham je do poluvremena okrenuo rezultat golovima Dele Allija (38) i Harryja Kanea (45+1). U drugom dijelu domaćin je povisio prednost autogolom Akinfejeva u 77. minuti.

Na koncu je Monaco osvojio prvo mjesto sa 11 bodova, Bayer je drugi sa 10 bodova, Tottenham ima sedam, a CSKA tri boda.

U susretu posljednjeg, šestog kola H skupine Lige prvaka nogometaši Dinama poraženi su u Torinu od Juventusa 0-2 okončavši natjecanje u skupini sa šest poraza i razlikom pogodaka 0-15.

Dinamo je odigrao odlično prvih 45 minuta, no u nastavku nije izdržao pritisak talijanskog prvaka koji je i s B sastavom rutinski stigao do pobjede i potvrde prvog mjesta u skupini.

Golove za torinsku 'Staru damu' zabili su Gonzalo Higuain (52) i Daniele Rugani (73). Mario Mandžukić je igrao do 85. minute za Juve, dok Marko Pjaca zbog ozljede nije konkurirao za sastav domaćina.

U drugom susretu iz ove skupine Lyon i Sevilla su odigrali bez golova što je Španjolcima osiguralo drugu poziciju.

Prvo mjesto u skupini osvojio je Juventus sa 14 bodova, druga je Sevilla sa 11 bodova, Lyon na trećem mjestu ima osam bodova, dok je Dinamo na začelju bez bodova.

hr Wed Dec 07 2016 23:33:00 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.

Dinamo ubilježio i šesti poraz i dosegao razliku pogodaka od 0-15

U susretu posljednjeg, šestog kola H skupine Lige prvaka nogometaši Dinama poraženi su u Torinu od Juventusa 0-2 (0-0) okončavši natjecanje u skupini sa šest poraza i razlikom pogodaka 0-15
Golove za torinsku 'Staru damu' zabili su Gonzalo Higuain (52) i Daniele Rugani (73). Mario Mandžukić je igrao do 85. minute za Juve, dok Marko Pjaca zbog ozljede nije konkurirao za sastav domaćina. Dinamo je odigrao odlično prvih 45 minuta, u kojem po prvi puta nije primio gol u Ligi prvaka, no u nastavku nije izdržao pritisak talijanskog prvaka koji je i s B sastavom rutinski stigao do pobjede i potvrde prvog mjesta u skupini. Poraz kod Juventusa od 0-2 je zapravo podnošljiv, no Dinamo je kod talijanskog prvaka došao po prvi gol ove sezone, a njemu nisu bili biti blizu.

Već u 5. minuti Higuain je propustio veliku priliku, bio je potpuno sam ispred Livakovića koji je zauistavio njegov šut. Dinamov vratar bio je junak prvog dijela - u 32. minuti je zaustavio i šut glavom Pjanića, u 41. bravoruznom paradom obranio i slobodni udarac BiH veznjaka s 25 metara, da bi u 44. minuti uspio blokirati i opasan udarac Mandžukića. Dinamo je najbliži golu bio u 38. minuti kada je Čorić pokušao s 20 metara, ali je njegov udarac ipak bio neopasan. Bilo je ovo po prvi puta u Ligi prvaka ove sezone da Dinamo u prvom dijelu nije primio gol.

No, zato je primio gol nakon samo sedam minuta drugog dijela. U 52. minuti Lemina je okružen četvoricom igrača Dinama uspio proturiti loptu do Higuaina koji snažnim udarcem pogađa sami gornji kut. U 72. minuti Lemina je ostao sam na 16 metara, ali je njegov udarac blokiran.No, iz to kornera je pao i drugi gol - Pjanić je ubacio, a posve neometan  branič Rugani glavom lako pogađa mrežu.  U 80. minuti u igru je ušao Dybala, a dvije minute poslije uputio je snažana udarac, ali je Dinamov najbolji pojedinac na ovoj utakmici vratar Livaković i to zaustavio.

Dinamo u drugom dijelu nije ozbiljnije zaprijetio vratima Juventusa.

U drugom susretu iz ove skupine Lyon i Sevilla su odigrali bez golova što je Španjolcima osiguralo drugu poziciju.Prvo mjesto u skupini osvojio je Juventus sa 14 bodova, druga je Sevilla sa 11 bodova, Lyon na trećem mjestu ima osam bodova, dok je Dinamo na začelju bez bodova.

Dinamo jedini u dvije različite sezone bez osvojenog boda

Hrvatski nogometni prvak Dinamo postao je prvi klub u povijesti Lige prvaka koji je u dvije različite sezone završio natjecanje u skupini bez osvojenog boda.

Dinamo je sa šest poraza okončao natjecanje po skupinama i u sezoni 2011/12. godine uz razliku pogodaka 3-22. Ove sezone 'modri' čak nisu uspjeli zabiti niti jedan pogodak. Na koncu su završili s nula bodova i razlikom pogodaka 0-15.

Dinamo je jedini od 80 klubova u Ligi prvaka i Europskoj ligi koji ove sezone nije zabio niti jedan pogodak.

Hrvatski prvak je tako postao tek treći klub u povijesti koji nije postigao niti jedan gol u skupini. Jedini klubovi kojima je to uspjelo bili su Deportivo (2004/05) i Maccabi Haifa (2009/10). Međutim, Deportivo je te sezone osvojio dva boda odigravši 0-0 protiv Liverpoola i Olympiakosa. Maccabi je natjecanje u skupini završio sa šest poraza i razlikom pogodaka 0-8.

Dinamo je protiv Juventusa upisao i 11. uzastopni poraz u Ligi prvaka. "Modri" su takav niz već jednom zabilježili. Jedanaest uzastopnih poraza imali su i od 14. rujna 2011. do 21. studenog 2012. Crnu seriju Dinamo je tada prekinuo odigravši 1-1 protiv imenjaka iz Kijeva.

hr Wed Dec 07 2016 22:58:52 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.

Di Maria, Xabi Alonso i Carvalho optuženi za utaju poreza

Popis nogometaša koji su optuženi za utaju poreza svakim danom je sve duži

Na njemu su završila i trojica bivših nogometaša Real Madrida Španjolac Xabi Alonso, Argentinac Angel di Maria i Portugalac Ricardo Carvalho.

Španjolske vlasti optužili su Alonsa, Di Mariju i Carvalha za utaju poraza u razdoblju od 2009. do 2011. godine, naglasivši kako ovaj slučaj nema veze s aferom "Football Leaks".

Na udaru poreznih organa još su dvojica igrača, no njihov identitet nije službeno objavljen. Međutim, španjolski mediji pišu kako se radi o kolumbijskom napadaču Radamelu Falcaou, te portugalskom braniču Fabiju Coentrau.

Xabi Alonso je od 2009. do 2014. igrao za Real Madrida, nakon čega je preselio u Bayern. Di Marija je dres 'Kraljevskog kluba' nosio od 2010. do 2014. godine, a trenutačno je član PSG-a. Carcalho je u Realu igrao do 2010. do 2013. godine, a potom je tri sezone nosio dres Monaca. Trenutačno je bez kluba.

Coentrao je član Reala od 2011. godine, a sada je na posudbi u Monacu. Falcao je bio član Atletico Madrida od 2011. do 2013. godine, a trenutačno nosi dres Monaca.

hr Wed Dec 07 2016 17:46:00 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.