Kada četiri godine zaredom dobiješ titulu najsigurnijeg hrvatskog grada uistinu bi i svaki pesimističan pojedinac odbacio ideju kako to zbilja nije tako, ali kako i svaka priča ima svoj "ali" tako ima i ova sinjska u što se upravo i uvjerio novinarski tim Dalmacija Newsa koji je na poziv građana otišao u Sinj.
U ožujku prošle godine je u hotelu Lav u Splitu održana deseta međunarodna konferencija "Sigurnost gradova 2018" na kojoj je i četvrtu godinu zaredom titulu najsigurnijeg hrvatskog grada upravo dobio grad Sinj. U većini slučajeva to je bio i jedan od aduta koji bi Sinj smjestio među najbolje gradove Lijepe Naše, ali ono što se u posljednjih nekoliko dana događa u centru Dalmatinske zagore zbilja ne ide na ruku tom odličju.
"Da se to nije dogodilo mojim prijateljima, ne bih vjerovao..."
Iako većina slučajeva prolazi van policijskih biltena u gradu Sinju razgovarali smo sa sugovornikom kojeg ćemo zbog zaštite identiteta imenovati
Luka. Luka nam je ispričao kako je u prošlih dvadesetak dana Sinj postao pravi centar razbojničkih napada i pljački na mnoge ugostiteljske, ali i privatne objekte:
- Da se to nije dogodilo mojim susjedima i prijateljima ne bih vjerovao kako je moj Sinj postao grad pljački. Otkako je Dalmatinska zagora bila zatrpana snijegom počela su i razna nemila događanja. Tako je u razmaku od svega nekoliko dana opljačkano više stambenih objekata, opljačkana je i ljekarna, trgovina, pekarna, dva ugostiteljska objekta u susjednim Hrvacama, porazbijalo nekoliko konstrukcija u Gradskom parku, ali ono najčudnije jest i kako se sve te radnje više ne događaju samo u noći nego usred "bijela dana" pa je tako i u obližnju prodavaonicu ušao maskirani napadač u ranim poslijepodnevnim satima i uz prijetnju palicom tražio novac od prodavačice.
Ono što mene zanima jest zbog čega policija i mediji ne izlaze s tim informacijama i zašto se te stvari prikrivaju? - kaže nam zabrinuto Luka.
Potražili smo zato policijske biltene koji su izdani u proteklom razdoblju i zbilja smo se uvjerili kako je u njima sadržano tek nekoliko slučajeva koji su uglavnom bili s manjim razmjerom štete, a iako je i provedeno kriminalističko istraživanje protiv 46-godišnjaka koji je do 3. veljače provalio u 12 objekata na području Sinja i Solina takve stvari događale su se i debelo poslije tog datuma što kao zaključak donosi da razbojnik ili više njih i dalje šetaju na slobodi.
"Više nije lagodno živjeti, u kuću ulazimo sa strahom..."

Znak je to za uzbunu, kaže Luka, jer svi oni koji znaju da se ovakve stvari događaju u Sinju su prije nekoliko dana u svoj život uveli i strah od susreta s nemilim događajima:
- I sam kad ulazim u kuću ulazim s dozom straha nakon svega ovog što se u zadnje vrijeme događa. Nije lagodno živjeti u svijetu, djecu slati u školu i biti na poslu kad se vraćaju iz škole, a znati kako je prije nekoliko dana netko provalio u tvog susjeda. Uz to što se stvari događaju po danu ili je tu riječ o nekom profesionalnom timu ili pak nekome tko zna kako se opljačkani ljudi kreću što znači da su sve provale itekako napravljene s predumišljajem. I opet ponavljam, samo me zanima do koje mjere će institucije zamazivati oči i dičiti se s titulom najsigurnijeg grada koji Sinj definitivno nije. - zaključuje Luka.
Pitali smo odmah potom i nakon ovog razgovora građane Sinja o ovim događajima i jesu li upoznati što se to događa u njihovom okruženju, a odgovor je bio uglavnom isti: "Zar stvarno? Nismo to znali!". Neznanje Sinjana i Sinjanki potaknuto nebrigom ili pak prešućivanjem ozbiljnih stvari?
- Zar se stvarno treba dogoditi i nešto teže od same krađe novca, nakita i sličnog da bi iz policije upozorili kako treba dobro paziti na svoje vrijedne stvari jer su među nama pljačkaši? - pita se naš sugovornik Luka uz ideju kako bi se najbolje, shodno cijeloj situaciji, mogla prilagoditi i jedna narodna pjesma iz Sinja pa bi tako, kaže Luka, umjesto "Sinju grade, zlatni buzdovane, od davnine junački megdane" bilo primjerenije "Sinju grade, zlatni buzdovane, kuće su ti pljačkom oderane"!