- To znači da se od nas traži da promijenimo GUP, prođemo cijelu proceduru, potrošimo 50 do 80 milijuna kuna za pogon koji bi trajao šest mjeseci, jer bi prema planovima, u to vrijeme trebala krenuti Lećevica. Meni je to neprihvatljivo, ali konačnu odluku će donijeti vijećnici na tematskoj sjednici Vijeća koja je zakazana za 23. veljače - najavio je Baldasar.
Upozorava da u slučaju da Grad prihvati takvu ponudu da se Karepovac nikada neće zatvoriti i da će i dalje jednim dijelom ostati aktivan kao sortirnica, prebiralište, kompostana i pretovarna stanica.
- To nije sanacija Karepovca kakvu smo zamislili i predvidjeli u GUP-u, da to bude zelena površina. Usto, morali bi troškove te izgradnje predvidjeti u proračunima. Morali bi napraviti niz postupaka, među kojima je idejno rješenje koje očekujemo za nekoliko dana i koje bi nam trebalo pokazati koliko bi zemljišta trebali otkupiti. Dakle, morali bi ići u otkup zemljišta, ugovore s vlasnicima, procjenu, trebali bi dobiti suglasnost Gradskog vijeća i moramo imati novce. Oni govore o mobilnoj tehnologiji, ali ljudi koji se u to razumiju kažu da to ne može biti mobilna tehnologija. Uostalom, da je i moguće tu tehnologiju prebaciti u Lećevicu postavlja se pitanje tko će to platiti? – pita se gradonačelnik.
Na sjednicu u idući četvrtak će pozvati predstavnike Ministarstva, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, predstavnike ekoloških udruga i Županije.
- Mi ćemo im ponuditi rješenje u tri faze. Prva je kompletna sanacija deponija kako smo ga predvidjeli, druga je da na sebe preuzimamo samo početak postupka priprema za moguću gradnju kompostane, sortirnice i prebirališta, ali nećemo preuzeti obvezu gradnje i treća je da kada se odluči što će biti s Lećevicom tada ćemo odlučiti što ćemo na Karepovcu. Pripremne radnje koštaju desetak milijuna kuna. Međutim, problem je ako to i napravimo kuće su na 100 metara udaljenosti – upozorava Baldasar te napominje da u slučaju da se prihvati uvjet Fonda Karepovac nikada ne bi mogao biti zelena površina.
-Tko će se igrati pored kompostane?! Sumnja da oni na ovaj način od Karepovca žele napraviti Lećevicu ostaje u zraku, ali ja mislim da im to nije namjera, nego da je problem što oni ne razumiju da je to u dijelu Splita koji je okružen kućama i da mi imamo odgovornost prema stanovnicima i moramo ga zatvoriti – rekao je Baldasar.
Dodao je kako ga je ministar Dobrović na sastanku savjetovao da se za sva pitanja oko mobilne tehnologije obrati tvrtki Technics koja ima iskustva u izgradnji takvih postrojenja, ali je naglasio kako nije uvjetovao da eventualni projekt na Karepovcu radi ta firma.
- Moje mišljenje je da mi takvu tehnologiju ne možemo primijeniti u Splitu. Govorimo o Splitu koji ima između 50 i 55.000 tona otpada godišnje, a s ostalima koji odlažu na Karepovcu to dođe na 100.000 tona. Kompostana sigurno ne može biti mobilna, razvrstaonica komunalnog otpada za 100.000 tona ne može biti mobilna. Mene brine dio što oni ne razumiju da je to nepotrebno. Nama je rješenje uvijek bila Lećevica, a ona je evidentno blokirana od strane Fonda i Ministarstva. Po pitanju Lećevice vjerujem stručnjacima. Sva istraživanja do sada kažu da neće doći do zagađenja – ističe Baldasar koji nema ništa protiv da se provede još jedno trasiranje.
- U Vladi su Most i HDZ, a ne mogu se dogovoriti oko ničega. Mi smo kolateralna žrtva. Meni ovo izgleda kao ucjena, ucijeniti jedan veliki grad na ovaj način, očito imaju problema s financiranjem i obvezama koje su preuzeli od EU i sada pokušavaju uskladiti nešto što nije moguće – zaključio je gradonačelnik.