Stanari Kile 4 posljednjih tjedana nauživali su se koncerata koje im je priuštila – bura. Lako za "propuh" koji se stvarao oko samih zgrada, svi Splićani na povišenim kotama (recimo vrh Sućidra) već desetljećima imaju posebna iskustva s olujnim vjetrovima sjevernog smjera, u slučaju POS-ove gradnje na Kili je u pitanju, kako nam kažu sugovornici, neobjašnjiva pogreška tijekom izgradnje.
Probleme je razotkrila bura, iako su za neke od njih znali i ranije te ih prijavljivali odgovornima, no rješavanje se odvija jednim laganim tempom.
A te primjedbe se mogu svrstati u dvije glavne kategorije: prva je neka projektna greška jer se Kila 4 pretvori u "zadarske orgulje" zahvaljujući otvorenom stubištu i fiksnim žaluzinama na protupožarnim otvorima na objektima – naleti bure se ubrzavaju kroz okno lifta tako da "zviždi" cijela zgrada... Drugi par postola su pak zatvori po stanovima, na koje se buni većina stanara, iz nekoliko razloga.
"Bura snažnija nego na Marjanu"
- Prvo, mnogim stanarima propuhuje oko prozora i ulaznih vrata. Zatim su postavljene loše ili neodgovarajuće kutije roleta, konačno su i same rolete premekane, pa se vjetar često podvuče i stvara "trbuh" od roleta, a i nemaju završnu čvrstu letvicu, lamelu ... - u kratkim crtama iznosi prigovore Zoran Ergović iz udruge "Nova Kila" koja okuplja stanare ovog novog splitskog naselja. Smatra da je najveći problem oko zatvora u stanovima bilo brzo postavljanje kako bi se zadovoljili rokovi, dok o "zviždanju" i propuhu u neboderima Kile 4 (a te pojave ima i na svim neboderima Kile 3, kao što će biti i na Kili 1 koja je u mnogočemu kvalitetnije napravljena, dodaje) okrivljuje propust u projektiranju i građenju koje "sigurno nije bilo u lošoj namjeri", ali se nije vodilo računa da su ovdje udari bure pet puta snažniji nego na Marjanu gdje se nalazi meteorološka stanica. .
- Daleko od toga da je sve loše. Stanovi su dobri, komforni, izolacija je odlična – kamena vuna od šest centimetar, lift ide direktno u garaže... Trenutno je još veći problem infrastruktura, odnosno cesta uz Vrboran: Grad je osigurao novac, a mi apeliramo na sud (u tijeku je postupak izvlaštenja) da čim prije donese odluku, da se ne dogodi tragedija i neko dite ne padne pod autobus ili kamion... - kaže nam Ergović.
Propuhivanje oko zatvora
Stanari, pogotovo oni s viših katova, govore i kako
"jedva čekaju" račune od struje. "Zbog rupa oko okvira prozora,
gdje se štedjelo na pur-pjeni, klima od 5 kW se ne gasi za prostor od 35 metara
četvornih. Da se razumimo, da sam ima para ne bi ovdje kupio stan. Ali kad
nešto novo kupiš, očekuješ da ne bude problema, pa i nova Dacia valja!",
kaže nam jedan Željen Popadić, stanar i član udruge "Nova Kila"
Održan je ipak sastanak s izvođačem te su dogovorene intervencije – iako ni zaposlenima u firmi koja je postavljala Alu stolariju nije jasno u čemu je problem s kutijama (svi proizvodi zadovoljavaju ateste i standarde za EU tržište), složili su se da je propuhivanje oko samih zatvora nedopustivo te će poslati svoje ljude da ispune traženu "zrakotijesnost prozora".
Otklanjanje nedostataka
Kako je neko vrijeme vladalo nesnalaženje u smislu tko je odgovoran i kome se stanari trebaju obratiti, pa je potom kratko došlo do karakterističnog prebacivanja "vrućeg kestena", pitali smo i APN o ovom problemu te su nam u kratkom roku odgovorili:
- Sukladno čl.16 Ugovora o građenju Izvođač je dužan otkloniti sve opravdane zaprimljene nedostatke od strane stanara, u garantnom roku od dvije godine. Od 1. siječnja 2017. godine APN po zaprimljenoj prijavi kupca sve nedostatke prosljeđuje Izvođaču na postupanje. To se odnosi i na kooperante.
Ako isti ne budu otklonjeni u garantnom roku od dvije godine (istek roka 14. ožujka 2018. godine) na zadovoljavajući način, tj. s potpisanim Zapisnicima o otklonjenim nedostacima od strane Izvođača i Nadzora, APN će na trošak Izvoditelja radova iz Bankarske garancije naplatiti radove otklanjanja nedostataka novom odabranom Izvođaču.